RT Audacity - шаблон joomla Оригами
Image is not available
Slider
Image is not available
Slider
111   312 23

مطالب علمی-پژوهشی

علمی-پژوهشی

  • 1
  • 2
  • 3

شیردهی به نوزادان

در ماه‌های اول تولد نوزاد، بیشتر مادران با مشکلات خاصی در مورد تغذیه نوزاد و شیردهی مواجه می‌شوند. در اینجا سعی می‌کنیم تا حدودی شما مادران جدید را راهنمایی کنیم. روند شیردهی با تولید هورمون اکسی‌توسین در بدن مادر و درست پس از تولد نوزاد آغاز می‌شود. شش ماه اول تولد، شیر مادر تمامی نیازهای نوزاد را تأمین می‌کند.

 

آغوز یا ماک

اولین شیری که حدودا 42 تا 96 اول پس از وضع حمل از پستان ترشح میشود را آغوز یا ماک می نامند.

این شیر نسبت به شیر معمولی مادر میزان پروتئین بیشتر و کربوهیدرات و چربی کمتری دارد.

سدیم و کلر در شیر نسبت به آغوز پایین تر است. به طور تقریبی در ازای هر 3 میلی لیتر آغوز 15 کیلو کالری انرژی تولید می شود.

این شیر حاوی آنتی بادیهای فراوانی است و تحمل این شیر برای نوزاد بسیار مطلوب است و اگر نوزاد برای دریافت آغوز شروع به مکیدن پستان مادر بکند، این مکیدن باعث ترشح هورمون پرولاکتین و اکسی توسین می شود که پرولاکتین تولید شیر بیشتر را موجب می شود و اکسی توسین در جمع شدن رحم مادر بعد از زایمان و کاهش خونریزی موثر است.

تفاوت شیر مادر با شیر خشک

ارزش تغذیه ای شیر مادر بالاتر از شیر خشک است.

شیر مادر از نظر میکروبی بی خطر و همیشه تازه و در دسترس است.

شیر مادر دارای فاکتورهای متعدد ضد عفونت (آنتی باکتریال) می باشد و دارای فاکتورهای ایمنی و ضد اسهال است که در شیر خشک این فاکتورها موجود نیستند. بنابراین نوزادی که شیر مادر میخورد کمتر اسهال میگیرد و احتمال ابتلای نوزاد به بیماریهای عفونی به خصوص در شش ماهه اول زندگی کمتر است.

تغذیه با شیر مادر احتمال ابتلا به بیماری های مجاری ادرار، گوارش و عفونتهای تنفسی را کاهش می دهد. حتی در صورت بروز بیماری احتمال مرگ و میر به مراتب کمتر است.

شیر مادر کمتر ایجاد آلرژی می کند. میزان آسم، اگزما و حساسیت های تنفسی در نوزادی که شیر مادر مصرف میکمد کمتر است.

ترکیب شیر مادر در هر بار تغذیه شیرخوار تغییر می کندکه این در مورد شیر خشک ثابت است.

در ابتدای هر وعده شیر دهی میزان آب شیر بیشتر و چربی شیر کمتر است و در انتهای هر وعده شیردهی میزان چربی شیر بیشتر است که باعث سیر شدن نوزاد میشود و به این ترتیب نوزاد کالری مورد نیازش را دریافت می کند.

خوردن شیر مادر موجب رشد فک و دندان می شود. در صورتی که با مکیدن از سر شیشه معده کودک پر می شود و غریزه مکیدن او ارضا نمیشود. پستانک و سر شیشه میتواند مشکلات دندانی در آینده برای کودک ایجاد کند.

شیر مادر نسبت به شیر خشک کم هزینه تر و بهداشتی تر است.

تغذیه با شیر مادر خود به خود تماس شیرخوار با مادر را زیاد می کند. این رابطه عاطفی باعث میشود در دوران بلوغ امنیت روانی فرزند ما بیشتر باشد.

آیا شیردهی از سینه چپ و راست متفاوت است؟

بله. این دو سینه با هم تفاوت ترشحی دارند معمولاً سینه چپ کانال‌های فعال‌تری نسبت به سینه راست دارد. سینه‌ای که نوزاد نمی‌پذیرد ممکن است نوک سینه‌ای سفت یا بزرگ‌تر داشته باشد که خوردن آن برای نوزاد سخت است. شیر دهی از سینه چپ به دلیل قرار گرفتن قلب مادر در این سمت و آشنا بودن کودک به این صدا در دوران جنینی، باعث آرامش کودک میشود.

بهترین روش برای از شیر گرفتن کودک

یکی از مسائلی که بعد از گذراندن دو سالگی وجود دارد، مسئله‌ی از شیر گرفتن کودک است. این کار کار سختی بوده و نیاز به صبر و حوصله‌ی زیادی دارد.

برخی از کودکان به سادگی شیر خوردن را کنار می‌گذارند. اما برخی به دلیل وابستگی زیادی که نسبت به شیر و آغوش مادر پیدا کرده‌اند در کنار گذاشتن شیر مقاومت می‌کنند.

مادران کودکان یک تا دو ساله معمولاً در جمع خانوادگی سؤالی دارد که چگونه کودکمان را از شیر بگیریم؟

1ـ از شیر گرفتن کودک وقت و صبر می‌خواهد.

او از زمانی که پا به دنیا گذاشته، در آغوش مادر قرار گرفته و شیر او را خورده است. پس بهتر است یک بازه زمانی چند هفته‌ای را برای ترک شیر، برای او در نظر بگیرید. بچه‌ها معمولاً پرخاشگر می‌شوند. آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید رفتاری آگاهانه در برابر آن‌ها داشته باشید. اگر قرار باشد با اولین گریه و فریاد دوباره به او شیر بدهید، هیچ‌وقت موفق نخواهید شد.

2- پیش از آن‌که کودک را از شیر بگیرید، او را به غذا خوردن و نوشیدن مایعات با لیوان عادت دهید. این موضوع باعث می‌شود که برای ترک خوردن شیر مادر مجبور به تحمل سختی‌های غذا خوردن با قاشق و چنگال نشود.

برای او سرویس غذاخوری جداگانه‌ای، با طرح‌های کودکانه و رنگ‌های شاد و تند بخرید از پدر بخواهید به او غذا بدهد و هر زمان شیر می‌خواهد او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد.

به جای لیوان شیشه‌ای از قمقمه‌ رنگی پلاستیکی استفاده کنید.

3ـ به تدریج فاصله زمانی شیر دادن‌ها را بیشتر کنید.

فاصله زمانی را با خوراکی‌های مقوی و میوه‌ها پر کنید.

4- اگر شاغل هستید و کودکتان عادت کرده است که در زمان و مکان خاصی شیر بخورد. باید حواستان به زمان باشد.

در ساعت‌های شیردهی سعی کنید خود را مشغول نشان دهید در عوض کمی آب قند یا یک لیوان شیر را برای نوشیدن در اختیار کودک بگذارید.

5ـ در برنامه‌های روزانه‌ی او تغییرهایی به وجود آورید.

زمان بیشتری خارج از خانه نگه‌دارید تا در عادت‌های او تغییر ایجاد شود. کودک را به مهمانی و پارک ببرید.

6ـ از همسرتان کمک بگیرید.

از او بخواهید وقت بیشتری را با فرزندتان بگذراند.

7ـ اگر امکان دارد او را با پدر و مادربزرگش یا یکی از اعضای خانواده که با او صمیمیت بیشتری دارد به مسافرت بفرستید.

8ـ در طول روز وقت بیشتری به کودکتان اختصاص دهید.

9- در روش‌های سنتی، مادران موادی مانند فلفل را به نوک سینه خود می‌زدند تا کودک از خوردن شیر امتناع کند. بعضی‌ها چنان وابسته‌اند که این مواد هیچ اثری ندارد. و ممکن است عوارضی برای کودک داشته باشد.