RT Audacity - шаблон joomla Оригами
Image is not available
Slider
Image is not available
Slider
111   312 23

مطالب علمی-پژوهشی

علمی-پژوهشی

  • 1
  • 2
  • 3

گفتگو با کمیته اجرایی جشنواره هنر و آزمایشگاه

کمیته اجرایی

دکتر محمدابراهیم ابراهیم زاده، مدیر مسئول نشریه پیام آزمایشگاه،

honar4

تجلیل از هنرمندان، تجلیل از جایگاه رفیع هنر است. در این میان هنرمندانی هستند که کمتر کسی به سراغ آنان می رود و بدور از هیاهوی روزمره به خلق آثاری گرانبها می پردازند، صحبت از هنرمندان آزمایشگاه یا بهتر بگوییم، آزمایشگاهیان هنرمند است که علاوه بر خدمت در عرصه علم، در عرصه هنر و ادب نیز خالق آثار بسیاری از جمله، نقاشی، عکاسی و ... می باشند.

ماهنامه پیام آزمایشگاه به منظور گرامیداشت زحمات این عزیزان، اقدام به برگزاری اولین جشنواره "هنر و آزمایشگاه" در شانزدهمین کنگره ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی نمود که مورد استقبال شرکت کنندگان در نمایشگاه قرار گرفت.

آقای حمیدرضا ایرانفرد (مدير هنري ماهنامه پيام آزمايشگاه)- ايده، طراحي و برنامهريزي فراخوان هنري و دبير جشنواره

H Iranfard

هنر و نگاه زيباييشناسانه، به زندگي و جهان پيرامون معنايي ژرف و تعريفناپذير ميدهد. مثل پنجرهاي باز رو به کوهستان يا دريا که مدام از آن نسيمي خنک و روحنواز به درون خانه ميوزد و همهچيز را باطراوت و زنده ميکند. و هنرمند بودن داشتن يک نگاه زيبایاب، زیبابين و زيباساز است. نگاهي که از درون روتينهاي روزمره و ملالآور و عادتي شدهي زندگي، فرمها و معاني زيبا و تازهاي کشف ميکند و از اين طريق روح خالق اثر و مخاطب آن براي لحظاتي از دام زمان رها شده، رقيق و سبک شده و به حيطهاي راه پيدا ميکند که انتها ندارد، تعريف ندارد و فقط «هست». اين «بودن» همانچيزيست که ما را در هر سن و سالي که باشيم و با هر نوع ديدگاهي که داشته باشيم، مجذوب هنر ميکند.

با گسترش همين نگاه زيباييشناختي به جهان، جهان ما مملو از زيباييهاي مکشوف و ساکنين آن سرشار از حسهاي عميق و لطيف ميشوند و همين اصل، چرايي تولد ايده و اجراي اولين جشنواره کشوري «هنر و آزمايشگاه» شد. جشنوارهاي که سعي در نشان دادن پيوند دروني بين هنر و همهچيز و مشخصا در اين بستر با علوم آزمايشگاهي دارد. بدن ما از ابتداي قدم گذاردمان بر اين سياره خاکي يکي از اصليترين موضوعات براي بيان هنري بوده است.

«هنر و آزمايشگاه» اينک اولين جشنواره کشوريست که نه تنها با نگاهي جزءنگرانه و مايکروسکوپيک به بيان تصويري خلاق و هنرمندانة بدن انسان ميپردازد بلکه از طريق معرفي عزيزان و فرهيختگان فعال در علوم آزمايشگاهي که به اين نگاه زيباييشناختي نزديک شده و يا دست يافتهاند، سعي در تلطيف و تاثير بر فضاي پردقت، پرزحمت، پراسترس و انسانمحور علوم پزشکي و آزمايشگاهي از طريق تشويق اين جامعهي خدمتگزار به رويآوري روزافزون به هنـر و تجربههاي شهودي هنري دارد.

لذا اولين دوره از اين جشنواره در دو بخش «عکاسي» و «نقاشي» و در دو موضوع «آزمايشگاه» و «آزاد»، مختص آزمايشگاهيان هنرمند و بخش افزودهي «هنرمندان افتخاري» به ياري خداي زيبا و همياري همکاران گرامي در«ماهنامه پيام آزمايشگاه» و «انجمن علمي دکتراي علوم آزمايشگاهي تشخيص طبي ايران» و حمايت معنوي «کانون هموفيلي ايران»، «انجمن حمايت از کودکان و نوجوانان توانياب»، «گروه احيا»، «خيريه سندروم داون»، ... برگزار گرديد.

علوم آزمايشگاهي ترکيبي از علم و هنر است و مانند علوم ديگر، هنر وجه جدانشدني اما ناديدهي اين رشته است که تاکنون به وجه و کارکرد علمي آن پرداخته شده بود. اميدواريم به ياري خدا اين جشنواره آغاز جهشي باشد در جهت رشد وجه و کارکردهاي مثبت هنري اين حوزه تخصصي در کشور عزيزمان و در هر دوره نيز شاهد ظهور و درخشش هرچه بيشتر آزمايشگاهيان هنرمندمان باشيم.

از هنرمندان عزيز آزمايشگاهي دعوت ميکنيم از همين امروز براي حضور گرمشان در دومين جشنوارة کشوري «هنر و آزمايشگاه» آماده شوند.

مهندس اصغر رضائی، مدیر اجرایی ماهنامه پیام آزمایشگاه ، مشاور و تسهیلگر برگزاری جشنواره

honar3

معمولا دنیای زیر میکروسکوپ علاوه بر اینکه برای همه جذاب هست ,خیلی وقتها زیبایی های بی بدیلی را می توان مشاهده کرد که انسان را شگفت زده می کند . در این بین همکاران خوش ذوقی هستند که این صحنه ها را به تصویر می کشند و و گاها در فضاهای مجازی و ... به اشتراک می گذارند از طرفی افراد زیادی از خانواده آزمایشگاهی هستند که ذوق هنری قابل تحسین و فوق العاده ای دارند و در رشته های متعدد هنری آثار قابل توجهی را خلق کرده اند ما در گروه نشریه پیام آزمایشگاه بر آن شدیم که این آثار را گردآوری کنیم تا علاوه بر اینکه آنها را در رویدادهای آزمایشگاهی به نمایش بگذاریم باعث تشویق و ترغیب هنرمندان این عرصه شویم.

مهندس سمیه میرزائی، مدیر داخلی ماهنامه پیام آزمایشگاه، مسئول هماهنگی دبیرخانه جشنواره

honar2

طی جلساتی که در اوایل سال 96 داشتیم ایده فراخوان توسط مدیر هنری نشریه مطرح شد و بعد از نهایی شدن تصمیم جهت اجرایی کردن ایده ،اطلاع رسانی   توسط نشریه از اواسط سال 96 شروع شد و از طریق کانالهای مختلف ادامه داشت هر چند که مراحل پیچیده اداری ارگانهای مختلف مانع جامع بودن این روند شد. با رسیدن به روزهای پایانی فراخوان حال و هوای جدی تری بخود گرفت و مسئولیت ما رو در برگزاری هرچه بهتر دو چندان کرد که این مهم با حمایتهای معنوی انجمن محترم دکترای علوم آزمایشگاهی میسر شد. امیدوارم که دوره های بعدی این رویداد ارزشمند با حمایت هرچه بیشتر شرکتها ، دانشگاهها و انجمنها هرچه پربارتر و در شان این عزیزان هنرمند برگزار شود.