RT Audacity - шаблон joomla Оригами
Image is not available
Slider
Image is not available
Slider
111   312 23

مطالب علمی-پژوهشی

علمی-پژوهشی

  • 1
  • 2
  • 3

مگالب ها راهکارهایی برای تطابق با شرایط

مگالب

چند سالی بود که موضوع اقتصاد آزمایشگاه رفته رفته تبدیل به بحث داغ حوزه آزمایشگاه شده بود. بعد از مطرح شدن موضوع ایجاد آزمایشگاه جامع توسط شرکت های خارجی، انجمن ها و اشخاص صاحب نظر واکنشهای متفاوتی نسبت به موضوع بروز داشته اند که اکثر این واکنشها در نفی و مخالفت با موضوع بوده است. این مخالفت از جنبه هایی با اصل و بنیان موضوع بوده و بعضا نسبت به نحوه اجرا، موضع گیری شده است. راهکارهایی از جمله شبکه های آزمایشگاهی و یا مگالب ها به عنوان روشهایی بعضا مناسب برای تطابق با شرایط متفاوت در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته اند و در بعضی از کشورها نیز به علت عدم وجود ساختارهای مناسب به صورت جدی به آن پرداخته نشده است.

با وضعیت حاضر اقتصادی در کشور ما و محدودیتهایی که در زمینه منابع مالی وجود دارد می توان اذعان کرد که کارشناسان و متخصصان حوزه آزمایشگاه و اقتصاد سلامت تقریبا به یک نکته واحد معتقد هستند و آن هم عدم تناسب دخل و خرج آزمایشگاه های فعال است. حتی آزمایشگاه هایی که تعداد قابل توجهی آزمایش انجام می دهند در صورتی که قرار باشد استانداردهای بالایی را مورد اجرا بگذارند باز هم با محدودیت منابع مالی رو به رو خواهند شد.

راه برون رفت  از این وضعیت چیست؟

کارشناسان مختلف راهکارهای متفاوتی یا مجموعه ای از راهکارها را جهت بهبود جریان نقدینگی در آزمایشگاه ها ارائه می دهند که بعضی از آنها از این قرار هستند. رای زنی با بیمه ها برای پیدا کردن راهی که پرداخت های مربوط به سازمانها به موقع به آزمایشگاه تزریق شوند. نظارت بیشتر بر شرکت های تامین کننده مواد و تجهیزات و ارائه دهنده خدمات آزمایشگاهی، متناسب کردن تعرفه خدمات آزمایشگاهی، تشکیل شرکت های تعاونی انجام آزمایش های تخصصی در مناطق مختلف با مشارکت و سرمایه گذاری متخصصان داخلی این حوزه، تشکیل شبکه های آزمایشگاهی با مشارکت و سرمایه گذاری متخصصان داخلی این حوزه، تاسیس مگالب های بومی با کمک از استعداد و توانایی های داخلی و روش های دیگری که مد نظر هستند. نگرانی از شرایط آینده آزمایشگاه ها متخصصان این حوزه را بر آن داشت تا حرکت هایی متفاوت از آنچه تا کنون انجام داده بودند را داشته باشند که نتیجه این تحرک ایجاد گروه های مختلفی از متخصصان آزمایشگاه با اهداف و Business Planهای متفاوت شد (حداقل 3 یا 4 گروه در استان تهران).

تشکیل شبکه های آزمایشگاهی مواهب و مصائب متفاوتی را به دنبال خواهد داشت و گروه هایی که در جهت تشکیل این نوع شبکه ها گام بر می دارند باید نسبت به آنها آگاه باشند. برای ایجاد ساختارهای شبکه ای در حوزه آزمایشگاه نیاز است تا علاوه بر دانش تخصصی حوزه آزمایشگاه، افراد متخصص در حوزه های مدیریت اجرایی، منابع انسانی، مدیریت مالی، زنجیره تامین، لجستیک و فن آوری اطلاعات در تیم مدیریتی شبکه وجود داشته باشند. ایجاد ساختارهای شبکه ای نیازمند مشارکت افراد متفاوت با تخصص های مختلف است که همین موضوع بعضا باعث ایجاد ناهمگونی در تیم مدیریتی خواهد شد. ازجمله مشکلات دیگری که ممکن است موجود باشد عدم درک متقابل شرکا از یکدیگر است. نبود زیرساخت حقوقی برای ایجاد چنین ساختارهایی نیز مزید بر علت شده است تا در هر مرحله از کار، نقص قوانین موجود، جلوی پیشرفت پروژه را بگیرد. مشکل دیگری که اکثر متخصصان به آن اذعان دارند بحث تعداد افراد شاغل در حوزه است که امکان دارد افراد زیادی را تحت تاثیر قرار دهد. البته کارشناسان راه حل های متفاوتی را در مورد این موضوع نیز ارائه داده اند. بعد از بیان مشکلات باید این نکته را هم مد نظر قرار دهیم که امتیازات و فوایدی که این راهکارها به همراه خود دارند آنقدر جذاب هستند که متخصصان این حوزه و افراد پیشرو را ترغیب کنند تا حداقل در این راه متحمل ریسک شوند.

ازجمله مزایایی که به صورت کلی می توان برای ایجاد شبکه های آزمایشگاهی در آینده در نظر گرفت (البته تا حدودی با اصلاح قوانین)

1. صرفه اقتصادی بهتر با در نظر گرفتن حداکثر پارامترهای موجود

2. استفاده بهینه از توان متخصصان حوزه

3. سرعت، دقت و کیفیت بهتر در ارائه نتایج آزمایش ها

4. یکپارچه سازی در حوزه های مختلف مانند: کیفیت و استانداردسازی، زنجیره تامین، نیروی انسانی، خدمات انفورماتیک و غیره. مواردی که در بالا به صورت کلی ذکر شده اند حیطه های جذابی هستند که باعث خواهند شد متخصصان حوزه به اینگونه مباحث توجه متفاوتی داشته باشند.

در مورد تاسیس مگالب ها یا آزمایشگاه های جامع (در اینجا منظور آزمایشگاه های بزرگی که نمونه ارسالی دریافت می کنند نیست بلکه آزمایشگاه هایی هستند که قرار است با ساختار کارخانه ای و به صورت صنعتی به ارائه خدمت بپردازند) نیز موارد متفاوتی از امتیازات مثبت و منفی پیش بینی می شوند. ازجمله امتیازات این سیستم ها تجمیع نمونه ها و کاهش شدید هزینه های انجام آزمایش و همینطور نیروی انسانی است و همینطور اغلب امتیازاتی که در مورد تشکیل شبکه های آزمایشگاهی نام برده شد با تغییراتی در اینجا نیز قابل بیان است. اما در این سیستمها سرمایه گذاری ابتدایی بسیار بیشتری مورد نیاز است و همینطور بستر قانونی تاسیس این آزمایشگاه ها اختلال بیشتری نسبت به تشکیل شبکه های آزمایشگاهی دارد. از طرف دیگر تاسیس آزمایشگاه های جامع تطابق ساختاری کمتری با فرهنگ و زیرساخت پزشکی ما دارد (البته در حال حاضر) تا تشکیل شبکه های آزمایشگاهی. در هر صورت به نظر می رسد ادامه کار به صورت سنتی و با شکل و شمایل حاضر به صورت روان و کارا در هاله ای از ابهام باشد و جامعه آزمایشگاهی نیز با درک این موضوع به تکاپو افتاده و در جستجوی راهکاری مناسب می باشد. هر روز از گوشه و کناری از کشور تلاشهای متخصصان جامعه آزمایشگاهی در این زمینه دیده و شنیده می شود.

نشریه تخصصی پیام آزمایشگاه قصد دارد تا طی شماره های آتی با تمرکز بیشتر، راهکارهایی که در زمینه تشکیل شبکه های آزمایشگاهی و یا تاسیس آزمایشگاه های جامع توسط متخصصان و کارشناسان حوزه آزمایشگاه مطرح می شوند را درمعرض قضاوت علاقمندان قرار دهد و محلی باشد برای تجمیع و معرفی ایده های جدید در این زمینه. امیدواریم که از این تجمیع عقاید و ایده ها، راهکارهای مناسبی برای جامعه آزمایشگاهی حاصل شود.

این مقاله در شماره 110 مجله پیام آزمایشگاه، به چاپ رسیده است.