RT Audacity - шаблон joomla Оригами
Image is not available
Slider
Image is not available
Slider
111   312 23

مطالب علمی-پژوهشی

علمی-پژوهشی

  • 1
  • 2
  • 3

معرفی رشته‌ها و شاخه‌های مختلف علوم آزمایشگاهی

علم میکروب‌ شناسی پزشکی، دانش مطالعه باکتری و شاخه‌ای از دانش میکروبیولوژی‌ است. باکتری‌شناسی شامل شناسایی، طبقه‌بندی و بررسی خصوصیات گونه‌های باکتریایی است.

در این گرایش میکروب‌هایی که برای انسان بیماری‌زا هستند و چگونگی فعالیت آنها بررسی می‌شود. البته این گرایش قسمت کوچکی از علم میکروبیولوژی را به خود اختصاص می‌دهد چرا که از میان میکروب های شناخته شده فقط حدود ۱۷۰ نوع میکروب، بیماری‌زا هستند و بقیه میکروب هایی که تاکنون شناخته شده‌اند، میکروب ­های مفید می‌باشند.
باکتری‌ها متنوع‌ترین و مهم‌ترین میکروارگانیسم ­ها هستند. تعداد کمی از آنها در انسان و حیوانات و گیاهان بیماری‌زا است. بطور کلی بدون فعالیت آنها، حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. بطور یقین یوکاریوت‌ها ازموجودات زنده باکتری مانند بوجود آمده‌اند. نظر به اینکه باکتری‌ها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد، میکروب‌شناسان مطالعه وسیعی درباره فرایندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند.

امروزه بیماری‌های عفونی عامل بیشترین مرگ و میر در سطح دنیا هستند که 60% از این مرگ و میر‌ها در آفریقا رخ می‌دهد. علم میکروب‌شناسی به عنوان شناساگر، تشخیص دهنده، نقش مهمی را در نحوه درمان این بیماری‌ها ایفا می‌نماید.


یکی از بزرگترین مخاطرات امروزه جامعه بشری پراکندگی  مقاومت آنتی‌بیوتیکی بسیار شدید در عفونت‌های بیمارستانی است که بیش از پیش اهمیت علم باکتری‌شناسی را در شناسایی و ردیابی منشا اپیدمیولوژیکی این مقاومت‌ها و نحوه رفتار صحیح با آنها نشان می دهد.

هدف و رسالت رشته:

رسالت‌ اصلي رشته باكتريشناسي پزشكي تربيت افرادي است كه براساس استانداردهاي قابل قبول درتحقيقات ملي وهمچنين درآموزش نظري وعملي ميكروب‌شناسي پزشكي دانشجويان دررشته‌‌هاي مرتبط و با استفاده ازتكنيك‌هاي رايج آزمايشگاهي درتشخيص بيماري‌هاي عفوني درخدمت جامعه، دانشگاه و مؤسسات آموزش عالي باشند.

اميد مي‌ رود در 10 سال آينده رشته باكتري‌شناسي پزشكي همگام با پيشرفت علوم و فناوري در زمينه باكتري‌شناسي پزشكي نيازهاي مربوط به مؤسسات آموزش عالي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، در تمام سطوح آموزشي، پژوهشي و خدماتي و همچنين نيازهاي كادر پژوهشي در مراكز تحقيقاتي و نيازهاي مربوط به بخش ميكروب‌شناسي آزمايشگاه هاي تشخيص طبي را تأمين نمايد.

زمینه‌های فعالیت در بازار کار

 در زمينه پژوهشي :

- تحقیق وتوسعه در زمینه باکتری‌شناسی و آنتی‌بیوتیک‌ها

در زمينه آموزشي :             

- طراحي وتدوين برنامه‌هاي آموزشي درزمينه‌هاي مرتبط با میکروب شناسی پزشکی

- تدريس درزمينه‌هاي مرتبط با باکتری‌شناسی درسطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي

- طراحي و تدوين روش‌هاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري‌ها و خلاقيت‌هاي لازم در اين رابطه

خدماتی:

- آزمایشگاه‌های تشخیص بیماری‌های میکروبی

-ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط

-  انجام اقدامات تشخيصي باكتري‌شناسي پزشكي

- همكاري با پزشك معالج بيماران

نقش مشاوره اي:

- ارايه مشاوره‌هاي تخصصي به متخصصين ديگر و مسئولين نظام سلامت با تاكيد بر زمينه پژوهشي انجام گرفته

نقش مديريتي:

- مديريت آزمايشگاه‌هاي باكتري شناسي در صورت نياز

آینده تحصیلی:

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان یکی از گرایش‌های مجموعه علوم آزمایشگاهی 3 و در مقطع دکتری تحت عنوان دکتری تخصصی میکروب‌شناسی توسط وزارت بهداشت ارائه می‌گردد. بیشتر علاقه‌مندان به این رشته فارغ‌التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی می‌باشند و این رشته یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که یک فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی می‌تواند ادامه دهد.

معرفی دروس امتحانی مقطع کارشناسی ارشد میکروب‌شناسی:

باکتری‌شناسی                      ضریب 5

زیست سلولی مولکولی            ضریب1

ایمنی‌ شناسی                    ضریب 5/1

ویروس‌ شناسی                  ضریب5/1

قارچ شناسی                         ضریب1

انگل شناسی                         ضریب1

زبان                                 ضریب 2

عنوانرشته‌هایی که می‌توانند در کنکور ارشد رشته میکروب‌شناسی شرکت کنند:

كارشناسي ميكروب‌شناسي، بيوشيمي، زيست‌شناسي(كليه گرايشها) ، علوم‌ آزمايشگاهي، ايمني‌شناسي، ويروس‌شناسي، انگل‌شناسي پزشكي، علوم آزمايشگاهي دامپزشكي، دكتراي عمومي گروه پزشكي ، دكتراي حرفه‌اي علوم آزمايشگاهي و دكتراي حرفه‌اي دامپزشكي

معرفی دروس امتحانی دکتری تخصصی باکتری‌شناسی:

باکتری شناسی                           ضریب 5

ژنتیک میکروارگانیسم ها             ضریب 1

ایمنی شناسی                             ضریب 1

ویروس شناسی                           ضریب1

تک یاخته شناسی و قارچ شناسی     ضریب1

بیوشیمی                                  ضریب 1

عنوانرشته‌هایی که می‌توانند در کنکور دکتری باکتری‌شناسی شرکت کنند:

کارشناسی ارشد میکروب‌پزشکی، پاتوبیولوژی، میکروبیولوژی، باکتری‌شناسی، زیست سلولی، قارچ، انگل، ویروس، دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دکتری حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی و دامپزشکی

امکان ادامه تحصیل فارغ‌التحصیلان این رشته در سایر رشته‌ها:

این رشته در 2 مقطع  کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.

فارغ‌التحصیلان این رشته گزینه‌های انتخابی بسیار متنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند.

وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)

وزارت بهداشت: دکترای رشته‌های انگل شناسی پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، قارچ شناسی، باکتری‌شناسی پزشکی، بیولوژی تولید مثل، زیست فناوری پزشکی، نانو فناوری پزشکی، ویروسشناسی پزشکی، علوم سلولی کاربردی، توکسین‌های میکروبی، نانوتکنولوژی، زیست پزشکی سامانه‌ای،  نانوتکنولوژی دارویی، بیوتکنولوژی دارویی،  انفورماتیک پزشکی(مجاز برای تمامی رشته‌های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریت‌ها (مجاز برای تمامی رشته‌های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی(مجاز برای تمامی رشته‌های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی(مجاز برای تمامی رشته‌های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی(مجاز برای تمامی رشته‌های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته‌های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)