RT Audacity - шаблон joomla Оригами

23123

علمی-خبری

معرفی رشته‌ها و شاخه‌های مختلف علوم آزمایشگاهی

علم میکروب‌شناسی پزشکی دانش مطالعه باکتری وشاخه‌ای از دانش میکروبیولوژی‌ است. باکتری‌شناسی شامل شناسایی، طبقه‌بندی و بررسی خصوصیات گونه‌های باکتریایی است.

در این گرایش میکروب‌هایی که برای انسان بیماری‌زا هستند و چگونگی فعالیت آنها بررسی می‌شود. البته این گرایش قسمت کوچکی از علم میکروبیولوژی را به خود اختصاص می‌دهد چرا که از میان میکروب­های شناخته شده فقط حدود ۱۷۰ نوع میکروب، بیماری‌زا هستند و بقیه میکروب­هایی که تاکنون شناخته شده‌اند، میکروب­هایی مفید می‌باشند.
باکتری‌ها متنوع‌ترین و مهم‌ترین میکروارگانیسم­ها هستند. تعداد کمی از آنها در انسان و حیوانات و گیاهان بیماری‌زا است. بطور کلی بدون فعالیت آنها، حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. بطور یقین یوکاریوت‌ها ازموجودات زنده باکتری مانند بوجود آمده‌اند. نظر به اینکه باکتری‌ها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد، میکروب‌شناسان مطالعه وسیعی درباره فرایندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند.

امروزه بیماری‌های عفونی عامل بیشترین مرگ و میر در سطح دنیا هستند که 60% از این مرگ و میر‌ها در آفریقا رخ می‌دهد. علم میکروب‌شناسی به عنوان شناساگر، تشخیص دهنده، نقش مهمی را در نحوه درمان این بیماری‌ها ایفا می‌نماید.

ادامه مطلب...

پی آر پی (PRP) این باردرمان نازایی

 عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر دادموفقیت پزشکان ایرانی در درمان ناباروری/ مقابله پزشکان با شکست مکرر لانه گزینی خبرگزاری فارس: موفقیت پزشکان ایرانی در درمان ناباروری/ مقابله پزشکان با شکست مکرر لانه گزینی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از موفقیت پزشکان ایرانی در درمان شکست مکرر لانه گزینی به کمک فاکتورهای رشد پلاکتی (PRP) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، لیلا نظری از موفقیت تیم تحقیقاتی بخش ناباروری و IVF بیمارستان آیت الله طالقانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری‌های زنان در درمان «شکست‌ مکرر لانه‌گزینی» خبر داد و گفت: برخی افراد برای باروری نیاز به IVF دارند و متاسفانه بنا به دلایلی این اقدام با شکست مواجه می‌شود.

وی افزود: در برخی افراد این شکست‌ها به دفعات مکرر اتفاق می‌افتد در نتیجه فرد نمی‌تواند تجربه یک بارداری را داشته باشد و تا کنون در دنیا هیچ درمان قطعی بر این افراد گزارش نشده است.

ادامه مطلب...

آزمایشگاه ما بهتر است یا آزمایشگاه .......؟

تغيير و تحول در زندگي بشر راه پرفرازي پيموده و يكي از ويژگي هاي دنياي جديد شدت و سرعت در تحول است، تفاوت عمده جهان پيشرفته با جهان در حال توسعه در همين معنا نهفته است. وجود رقابت هاي سخت در عرصه هاي گوناگون بقاي جوامع و سازمان ها را متلاطم و نيازمند توانمنديهاي خاص آن كرده است. ارائه دائمي و افزاينده كالاها و خدمات نو نتيجه اين رقابت ها و نشان دهنده تلاشي مستمر براي اين بقاست .

 توليد و ارائه خدمات نو با خصوصيات منحصر به فرد، نيازمند سازمانهايي با تفكر و راهبردهاي نوين مي باشد. سازمان هايي كه سرعت و شدت در تحول دروني شان با نيازهاي بازار سامان مي يابد و با هوشمندي تمام توانايي درك اين نيازها را داشته و قادرند آن را به موقع تأمين نمايند. امروزه تنها داشتن بازار گسترده نمي تواند ضامن بقاي سازمان باشد، اكنون كه شما در حال خواندن اين مطالب هستيد در هر شغلي كه باشيد، رقباي جديدي در حال شكل گرفتن هستند. آنها منتظر شما نمي مانند تا شما آنان را بشناسيد، آنها را بعد از تصرف بخشي از بازارتان بخوبي درك مي كنيد و تازه اگر نجنبيد حذف مي شويد، حتي اگر اولين و سردمدار باشيد، مجبور به تحوّل ايد.

ادامه مطلب...

اجرای برنامه اعتباربخشی مدرن

اجرای برنامه اعتباربخشی مدرن در 4 مرحله صورت گرفت :مرحله اول:  تنظیم استانداردها و آزمودن آنها توسط مطالعة پایلوت؛ مرحله دوم: اجرای اولین ارزیابی ملی؛مرحلة سوم: اجرای دومین ارزیابی ملی براي بررسی بیمارستانهای جدید و همچنین، بیمارستانهایی که در مرحله اول ارزیابی نمره حد نصاب را کسب نکرده بودند؛ مرحله چهارم: بازنگری استانداردها و انجام سومین ارزیابی ملی. محورهای استانداردهای اعتباربخشی لبنان در 39 بند در قسمت های مختلف بیمارستان تدوین شده است (18) .

وزارت بهداشت و جمعیت مصر با همکاري بنیاد USAID، پروژة اصلاح نظام سلامت را طي سالهاي 1995 تا 2000 میلادي با موفقیت اجرا و برنامة اعتباربخشي را براي مراکز مراقبت اولیة سلامت درنظام خود ادغام نمود. بر پایة این تجربه، بخش مدیریت بهبود کیفیت وزارت بهداشت و جمعیت مصر مجموعه اي از استانداردها را براي اعتباربخشي بیمارستاني تدوین نمـود. سپس، این استانداردها را با همکاري بیمارستانهـاي دولتي، آمـوزشي، دانشگاهي و خـصوصي مورد بررسي و ویرایش قرارداد مشارکت کنندگان در این پروژه از بنیاد USAID، فناوري لازم را براي تدوین استانداردهاي اعتباربخشي بیمارستاني فراهم نمودند.  این استانداردها ویژة کشور مصر تدوین گردیده و با قوانین و مقررات فرهنگ مصر مطابقت دارد. درعین حال، با اهداف اصلي استانداردهاي بین المللي نیز مطابقت مي نماید.

ادامه مطلب...